Blog

Lato w Górach Stołowych

Lato w Górach Stołowych

Planujesz wakacyjny wypad w góry? Zastanawiasz się, który zakątek Polski idealnie sprawdzi się na niezapomniany urlop? Góry Stołowe, malowniczo położone w Sudetach, między miejscowościami Radków, Kudowa Zdrój i Duszniki Zdrój w Kotlinie Kłodzkiej, przyciągają turystów przez cały rok. W ciepłe i słoneczne miesiące znajdują tu oni nie tylko wytchnienie od miejskiego skwaru, ale i moc atrakcji. Oto nasz przepis na udane lato w Górach Stołowych!

Góry Stołowe - dlaczego warto odwiedzić je latem?


Góry Stołowe to wyjątkowe miejsce na turystycznej mapie Polski. Choć bez trudu znajdziemy na niej pasma wyższe, bardziej rozległe czy bogatsze przyrodniczo, to właśnie one zyskały miano jednych z najbardziej niesamowitych zakątków na południowych krańcach. Piaskowcowe labirynty, ciasne przejścia i półki skalne oferujące zapierające dech w piersiach widoki - to wszystko sprawia, że turyści tak chętnie odwiedzają ten fragment Ziemi Kłodzkiej.

Piękne widoki idą w parze idą z dostępnością Gór Stołowych. Stosunkowo niskie szczyty zaspokoją zarówno zaprawionych piechurów, jak i okazjonalnych wędrowców. Tutejsze szlaki doskonale sprawdzą się podczas rodzinnych wypadów w góry. Zwłaszcza w sezonie letnim, gdy świecące słońce i bezchmurne niebo, stanowią gwarancję udanych wakacji. Idealnym zwieńczeniem dnia pełnego przygód będzie pobyt w Apartamentach u Harrego Boutique.

Co warto wiedzieć o Górach Stołowych?

Góry Stołowe leżą na terenie Polski i Czech i znajdują się w granicach Parku Narodowego Gór Stołowych, który powstał w 1993 r. Ochroną objęty jest obszar aż 6340 ha. Stanowią doskonały przykładem rzadko spotykanych w Europie gór płytowych - o płaskich wierzchołkach i stromych stokach. Fantazyjne kształty głazów i wąskie przejścia między skałami działają na odwiedzających niczym magnes.

W odkrywaniu uroków pomocna jest strona internetowa Parku Narodowego Gór Stołowych, na której znaleźć można listę pieszych i rowerowych szlaków turystycznych.

Jakimi szlakami wędrować latem w Górach Stołowych?

Letnia aura sprzyja eksploracji magicznych Gór Stołowych. W programie pobytu - rodzinnego, w gronie znajomych czy we de dwoje, nie może zabraknąć najciekawszych miejsc w okolicy, które zachwycą miłośników przyrody.

Najwyższym szczytem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki, liczący niespełna 919 m n.p.m. Na jego szczycie znajduje się Fotel Pradziada - 12-metrowa skała, na którą wchodzi się  przez metalowe schody z XIX w. Można z niej podziwiać panoramę Sudetów.

Jednymi z największych atrakcji Gór Stołowych są poza Szczelincem Wielkim tzw. Błędne Skały, dawniej nazywane Wilczymi Dołami. Tworzą one malowniczy labirynt wewnątrz Parku Narodowego Gór Stołowych. Labirynt znajduje się na dwóch znakowanych szlakach turystycznych: pierwszy prowadzi z Dusznika-Zdroju do Karłowa, drugi zaś z Polanicy-Zdroju do Karłowa.

Po czeskiej stronie Gór Stołowych warto odwiedzić Skalne Miasto Adrspach i sąsiadujące z nim Teplickie Skały. Wspaniałe konstrukcje zbudowane z piaskowca sięgają stu metrów wysokości.

Szlaki rowerowe - gdzie jeździć latem w Górach Stołowych?

Góry Stołowe to wymarzony kierunek nie tylko dla fanów wędrowania, ale jednośladów. Miłośnikom turystyki rowerowej Góry Stołowe oferują atrakcyjne szlaki, którymi w łatwy sposób można dotrzeć do najważniejszych atrakcji Parku Narodowego Gór Stołowych.

Jednym z ciekawszych jest niebieski szlak rowerowy, tworzący pętlę biegnącą po granicy otuliny parku. Trasa międzynarodowa, biegnąca zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie, liczy łącznie 126 km. Na terenie Polski trasa posiada następujący przebieg: przejście graniczne Tłumaczów - Gajów - Radków - Ratno Dolne - Wambierzyce - Studzienna - Chocieszów - Wolany - Polanica Zdrój - Szczytna - Duszniki Zdrój- Słoszów - Kulin - Gołaczów - Dańczów - Kudowa Zdrój - przejście graniczne Czermna / Malá Čermná.

← Wróć do Aktualności